Hirose Electric Co Ltd HIF3BAE-60PA-2.54DSA(71)
HIF3BAE-60PA-2.54DSA(71) picture photo
Mfg. Part Number
HIF3BAE-60PA-2.54DSA(71)
Brief Description
CONN HDR 60POS 2.54MM
Datasheet Download
HIF3BAE-60PA-2.54DSA(71).pdf
Availability of HIF3BAE-60PA-2.54DSA(71)
QUANTITY
HIF3BAE-60PA-2.54DSA(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of HIF3BAE-60PA-2.54DSA(71)
Internal Part NumberEIS-HIF3BAE-60PA-2.54DSA(71)
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions60
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.236" (6.00mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening TypeLatch Lock/Eject Hooks
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HIF3BAE-60PA-2.54DSA(71)
Related LinksHIF3BAE-60PA, HIF3BAE-60PA-2.54DSA(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HIF3BAE-60PA-2.54DSA(71) Details Description
Related parts for HIF3BAE-60PA-2.54DSA(71)
RES 237K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES SMD 3.9 OHM 5% 1/3W 1206 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 125V datasheet.pdf
RES 10M OHM 1.5W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
IC TOUCH SENSOR 48KEY 44TQFP datasheet.pdf
LTE RACH DETECTOR IP CORE datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 870MA 155 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 26POS THRUHL datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB datasheet.pdf
MMCX-MMCX RA PLG RG-316 48" datasheet.pdf