Hirose Electric Co Ltd HIF3BAG-16PA-2.54DS(71)
HIF3BAG-16PA-2.54DS(71) picture photo
Mfg. Part Number
HIF3BAG-16PA-2.54DS(71)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HDR 16POS 2.54MM
Datasheet Download
HIF3BAG-16PA-2.54DS(71).pdf
Availability of HIF3BAG-16PA-2.54DS(71)
QUANTITY
HIF3BAG-16PA-2.54DS(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of HIF3BAG-16PA-2.54DS(71)
Internal Part NumberEIS-HIF3BAG-16PA-2.54DS(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package160
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions16
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.236" (6.00mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening TypeLatch Lock/Eject Hooks
FeaturesMounting Flange
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HIF3BAG-16PA-2.54DS(71)
Related LinksHIF3BAG-16P, HIF3BAG-16PA-2.54DS(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HIF3BAG-16PA-2.54DS(71) Details Description
Related parts for HIF3BAG-16PA-2.54DS(71)
IC ENCORE MCU FLASH 2K 8-QFN datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 2.8A TO-220F datasheet.pdf
IC VREF SERIES 4.096V 8SOIC datasheet.pdf
IC UART DUAL W/FIFO 32HVQFN datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC BK INC K OS 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
KIT ETM ADAPT I.MX53 FOR JTAG datasheet.pdf
RES SMD 16.7K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
BLADE BRISTOL 1.5MM 4" datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
PIN-PIVOT datasheet.pdf
RES SMD 392 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf