Hirose Electric Co Ltd HIF3BAG-30PA-2.54DS(71)
HIF3BAG-30PA-2.54DS(71) picture photo
Mfg. Part Number
HIF3BAG-30PA-2.54DS(71)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HDR 30POS 2.54MM
Datasheet Download
HIF3BAG-30PA-2.54DS(71).pdf
Availability of HIF3BAG-30PA-2.54DS(71)
QUANTITY
HIF3BAG-30PA-2.54DS(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of HIF3BAG-30PA-2.54DS(71)
Internal Part NumberEIS-HIF3BAG-30PA-2.54DS(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesHIF3B
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions30
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.236" (6.00mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening TypeLatch Lock/Eject Hooks
FeaturesMounting Flange
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HIF3BAG-30PA-2.54DS(71)
Related LinksHIF3BAG-30P, HIF3BAG-30PA-2.54DS(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HIF3BAG-30PA-2.54DS(71) Details Description
Related parts for HIF3BAG-30PA-2.54DS(71)
CONN RCPT .100" 48POS DUAL TIN datasheet.pdf
IC DAC 10BIT MULT 20-PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EYELET datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 500MW POWERDI323 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN HEADER .100" DUAL R/A 6POS datasheet.pdf
RES 626 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
VGA MONITOR EXTENSION CABLE datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 56 OHM datasheet.pdf
CAP FILM 0.0024UF 5% 1000VDC AXI datasheet.pdf