Hirose Electric Co Ltd HIF3BAJ-40PA-DSL(71)
HIF3BAJ-40PA-DSL(71) picture photo
Mfg. Part Number
HIF3BAJ-40PA-DSL(71)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HDR 40POS 2.54MM
Datasheet Download
HIF3BAJ-40PA-DSL(71).pdf
Availability of HIF3BAJ-40PA-DSL(71)
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HIF3BAJ-40PA-DSL(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of HIF3BAJ-40PA-DSL(71)
Internal Part NumberEIS-HIF3BAJ-40PA-DSL(71)
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesHIF3B
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions40
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.236" (6.00mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening TypeLatch Lock/Eject Hooks
FeaturesBoard Lock, Polarizing Key
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HIF3BAJ-40PA-DSL(71)
Related LinksHIF3BAJ-40, HIF3BAJ-40PA-DSL(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HIF3BAJ-40PA-DSL(71) Details Description
Related parts for HIF3BAJ-40PA-DSL(71)
RES SMD 715 OHM 0.02% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 15.8K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
IC DAC 12BIT SERIAL DUAL 8-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
STAR RING INSULKRIMP datasheet.pdf
CONN RECEPT 2MM 28-32AWG 4POS datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X22.86MM datasheet.pdf
EMITTER IR 875NM 100MA RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
LED XLAMP 3500K WHITE 9V SMD datasheet.pdf