Hirose Electric Co Ltd HIF3BBW-60PA-2.54DS(71)
HIF3BBW-60PA-2.54DS(71) picture photo
Mfg. Part Number
HIF3BBW-60PA-2.54DS(71)
Brief Description
CONN HDR 60POS 2.54MM
Datasheet Download
HIF3BBW-60PA-2.54DS(71).pdf
Availability of HIF3BBW-60PA-2.54DS(71)
QUANTITY
HIF3BBW-60PA-2.54DS(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of HIF3BBW-60PA-2.54DS(71)
Internal Part NumberEIS-HIF3BBW-60PA-2.54DS(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions60
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.236" (6.00mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening TypeLatch Lock/Eject Hooks
FeaturesMounting Flange
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HIF3BBW-60PA-2.54DS(71)
Related LinksHIF3BBW-60P, HIF3BBW-60PA-2.54DS(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HIF3BBW-60PA-2.54DS(71) Details Description
Related parts for HIF3BBW-60PA-2.54DS(71)
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
OSC XO 311.04MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CONN PIN RECEPT .051 DIA .105" datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 05VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
RES 280 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET HSHM 110POS 5ROW R/A datasheet.pdf
FERRITE CORE EFD 160NH N87 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
16M SDR SDRAM 166MHZ IND datasheet.pdf