Hirose Electric Co Ltd HIF3BC-10PA-2.54DSA(71)
HIF3BC-10PA-2.54DSA(71) picture photo
Mfg. Part Number
HIF3BC-10PA-2.54DSA(71)
Brief Description
CONN HDR 10POS 2.54MM
Datasheet Download
HIF3BC-10PA-2.54DSA(71).pdf
Availability of HIF3BC-10PA-2.54DSA(71)
QUANTITY
HIF3BC-10PA-2.54DSA(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of HIF3BC-10PA-2.54DSA(71)
Internal Part NumberEIS-HIF3BC-10PA-2.54DSA(71)
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions10
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.236" (6.00mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening TypeLatch Lock/Eject Hooks
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HIF3BC-10PA-2.54DSA(71)
Related LinksHIF3BC-10PA, HIF3BC-10PA-2.54DSA(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HIF3BC-10PA-2.54DSA(71) Details Description
Related parts for HIF3BC-10PA-2.54DSA(71)
IC PROM SER C-TEMP 3.3V 44-PLCC datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 8AWG BROWN 100' datasheet.pdf
IC TXRX RS232/RS422 5V 24-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 12.1KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 12NH 300MA 400 MOHM datasheet.pdf
IC FPGA 190 I/O 256FTBGA datasheet.pdf
INDICATOR 2VDC 8MM FLUSH RED datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT89 datasheet.pdf
ULTRASONIC WALL SWITCH SENSOR datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS INLINE PIN M23 datasheet.pdf