Hirose Electric Co Ltd HIF3BD-10P-2.54PFA-2(71)
HIF3BD-10P-2.54PFA-2(71) picture photo
Mfg. Part Number
HIF3BD-10P-2.54PFA-2(71)
Brief Description
CONN HDR 10POS 2.54MM
Datasheet Download
HIF3BD-10P-2.54PFA-2(71).pdf
Availability of HIF3BD-10P-2.54PFA-2(71)
QUANTITY
HIF3BD-10P-2.54PFA-2(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of HIF3BD-10P-2.54PFA-2(71)
Internal Part NumberEIS-HIF3BD-10P-2.54PFA-2(71)
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions10
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.236" (6.00mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationPress-Fit, Solder
Fastening TypeLatch Lock/Eject Hooks
FeaturesPolarizing Key
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HIF3BD-10P-2.54PFA-2(71)
Related LinksHIF3BD-10P-2, HIF3BD-10P-2.54PFA-2(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HIF3BD-10P-2.54PFA-2(71) Details Description
Related parts for HIF3BD-10P-2.54PFA-2(71)
LED ORANGE CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN TAB CONTACT SENSOR datasheet.pdf
RES SMD 1.82M OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HDR 24POS 2MM VERT SMT 10AU datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 9A SYNC 34VQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES 24.9 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1K OHM .3W .005% RADIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 350MHZ 6-CLCC datasheet.pdf