Hirose Electric Co Ltd HIF3BD-10P-2.54PFA-2(71)
HIF3BD-10P-2.54PFA-2(71) picture photo
Mfg. Part Number
HIF3BD-10P-2.54PFA-2(71)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HDR 10POS 2.54MM
Datasheet Download
HIF3BD-10P-2.54PFA-2(71).pdf
Availability of HIF3BD-10P-2.54PFA-2(71)
QUANTITY
HIF3BD-10P-2.54PFA-2(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of HIF3BD-10P-2.54PFA-2(71)
Internal Part NumberEIS-HIF3BD-10P-2.54PFA-2(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesHIF3B
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions10
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.236" (6.00mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationPress-Fit, Solder
Fastening TypeLatch Lock/Eject Hooks
FeaturesPolarizing Key
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HIF3BD-10P-2.54PFA-2(71)
Related LinksHIF3BD-10P-2, HIF3BD-10P-2.54PFA-2(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HIF3BD-10P-2.54PFA-2(71) Details Description
Related parts for HIF3BD-10P-2.54PFA-2(71)
CABLE D-SUB-AFM50B/AE50G/AFM50B datasheet.pdf
TERM RING 16-14AWG #1/2 PIDG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST OCTAL 20-VQFN datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 256VWM 414VC DO201AE datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
IC CTRLR PWM 4-PHASE 48QFN datasheet.pdf
RES 45.6 OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf
ADAPTER F/F BNC/SMA 8GHZ datasheet.pdf