Hirose Electric Co Ltd HIF3CA-10PA-2.54DSA(71)
HIF3CA-10PA-2.54DSA(71) picture photo
Mfg. Part Number
HIF3CA-10PA-2.54DSA(71)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HDR 10POS 2.54MM
Datasheet Download
HIF3CA-10PA-2.54DSA(71).pdf
Availability of HIF3CA-10PA-2.54DSA(71)
QUANTITY
HIF3CA-10PA-2.54DSA(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of HIF3CA-10PA-2.54DSA(71)
Internal Part NumberEIS-HIF3CA-10PA-2.54DSA(71)
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesHIF3C
PackagingTray
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions10
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening TypeLatch Lock/Eject Hooks
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HIF3CA-10PA-2.54DSA(71)
Related LinksHIF3CA-10PA, HIF3CA-10PA-2.54DSA(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HIF3CA-10PA-2.54DSA(71) Details Description
Related parts for HIF3CA-10PA-2.54DSA(71)
RELAY SSR AC 240V ZC PANEL MNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 2PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.3A SYNC 6SON datasheet.pdf
WINDOW DEEP HINGED 28.19X20.14" datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 23POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
RES SMD 30K OHM 5% 1/3W 1206 datasheet.pdf