Hirose Electric Co Ltd HIF3CA-40PA-2.54DSA(71)
HIF3CA-40PA-2.54DSA(71) picture photo
Mfg. Part Number
HIF3CA-40PA-2.54DSA(71)
Brief Description
CONN HEADER 40POS 2.54MM
Datasheet Download
HIF3CA-40PA-2.54DSA(71).pdf
Availability of HIF3CA-40PA-2.54DSA(71)
QUANTITY
HIF3CA-40PA-2.54DSA(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of HIF3CA-40PA-2.54DSA(71)
Internal Part NumberEIS-HIF3CA-40PA-2.54DSA(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package80
SeriesHIF3C
PackagingTray
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions40
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length-
Fastening TypeLatch Lock/Eject Hooks
FeaturesPolarizing Key
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HIF3CA-40PA-2.54DSA(71)
Related LinksHIF3CA-40PA, HIF3CA-40PA-2.54DSA(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HIF3CA-40PA-2.54DSA(71) Details Description
Related parts for HIF3CA-40PA-2.54DSA(71)
IC FPGA 173 I/O 240QFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 845 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 1.8V 200W datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 38QFN datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 2.5VA THRU HOLE datasheet.pdf
RES SMD 36 OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf
CIRCUIT BRKR MAG-HYDR LEVER 90A datasheet.pdf