Hirose Electric Co Ltd HIF3E-30PA-2.54DSA(71)
HIF3E-30PA-2.54DSA(71) picture photo
Mfg. Part Number
HIF3E-30PA-2.54DSA(71)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HDR 30POS 2.54MM
Datasheet Download
HIF3E-30PA-2.54DSA(71).pdf
Availability of HIF3E-30PA-2.54DSA(71)
QUANTITY
HIF3E-30PA-2.54DSA(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of HIF3E-30PA-2.54DSA(71)
Internal Part NumberEIS-HIF3E-30PA-2.54DSA(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesHIF3
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions30
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.244" (6.20mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HIF3E-30PA-2.54DSA(71)
Related LinksHIF3E-30PA-, HIF3E-30PA-2.54DSA(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HIF3E-30PA-2.54DSA(71) Details Description
Related parts for HIF3E-30PA-2.54DSA(71)
RES SMD 178K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 100 OHM 2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CARD EDGE 72POS DL .125X.250 BLK datasheet.pdf
RES SMD 1.1M OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 120PF 50V T2H 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.85V/1.85V 10DFN datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 4KV RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 300W datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 18POS GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
CONN TERM BLK CVR 16POS datasheet.pdf