Hirose Electric Co Ltd HIF3E-40PA-2.54DSA(71)
HIF3E-40PA-2.54DSA(71) picture photo
Mfg. Part Number
HIF3E-40PA-2.54DSA(71)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HDR 40POS 2.54MM
Datasheet Download
HIF3E-40PA-2.54DSA(71).pdf
Availability of HIF3E-40PA-2.54DSA(71)
QUANTITY
HIF3E-40PA-2.54DSA(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of HIF3E-40PA-2.54DSA(71)
Internal Part NumberEIS-HIF3E-40PA-2.54DSA(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesHIF3
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions40
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.244" (6.20mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HIF3E-40PA-2.54DSA(71)
Related LinksHIF3E-40PA-, HIF3E-40PA-2.54DSA(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HIF3E-40PA-2.54DSA(71) Details Description
Related parts for HIF3E-40PA-2.54DSA(71)
HOLDER BATT 6-AA CELLS WIRE LDS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 WW datasheet.pdf
C/A MPO TRUNK 62.5 72FIB datasheet.pdf
TXRX 4BIT TRANSLATING 16TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
IC FPGA 696 I/O 1517FBGA datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X38.5MM 230VAC WIRE datasheet.pdf