Hirose Electric Co Ltd HIF3E-60PA-2.54DS(71)
HIF3E-60PA-2.54DS(71) picture photo
Mfg. Part Number
HIF3E-60PA-2.54DS(71)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HDR 60POS 2.54MM
Datasheet Download
HIF3E-60PA-2.54DS(71).pdf
Availability of HIF3E-60PA-2.54DS(71)
QUANTITY
HIF3E-60PA-2.54DS(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of HIF3E-60PA-2.54DS(71)
Internal Part NumberEIS-HIF3E-60PA-2.54DS(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesHIF3
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions60
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.244" (6.20mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HIF3E-60PA-2.54DS(71)
Related LinksHIF3E-60PA, HIF3E-60PA-2.54DS(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HIF3E-60PA-2.54DS(71) Details Description
Related parts for HIF3E-60PA-2.54DS(71)
BOARD EVALUATION FOR MCP6S2X datasheet.pdf
SIDACTOR BI 220V 400A TO-92 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 4.096V SOT23 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1A DO204AL datasheet.pdf
VARISTOR 420V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
RES 270 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 3.83 OHM 1% 30W datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
LED SPACER 5MM T-1-3/4 BLK 23MM datasheet.pdf