Hirose Electric Co Ltd HIF3E-60PA-2.54DSA(71)
HIF3E-60PA-2.54DSA(71) picture photo
Mfg. Part Number
HIF3E-60PA-2.54DSA(71)
Brief Description
CONN HDR 60POS 2.54MM
Datasheet Download
HIF3E-60PA-2.54DSA(71).pdf
Availability of HIF3E-60PA-2.54DSA(71)
QUANTITY
HIF3E-60PA-2.54DSA(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of HIF3E-60PA-2.54DSA(71)
Internal Part NumberEIS-HIF3E-60PA-2.54DSA(71)
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions60
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.244" (6.20mm)
Mounting TypeThrough Hole
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HIF3E-60PA-2.54DSA(71)
Related LinksHIF3E-60PA-, HIF3E-60PA-2.54DSA(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HIF3E-60PA-2.54DSA(71) Details Description
Related parts for HIF3E-60PA-2.54DSA(71)
RES SMD 10.2KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 710MA 300 MOHM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
RES SMD 147K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG BOX MNT RCPT 7POS datasheet.pdf
CONN FORK NON-INSUL #10 100PC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
Crystal 24.5760MHz 20ppm 20pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 15V 3.4A datasheet.pdf