Hirose Electric Co Ltd HIF3FBA-64PA-2.54DSA(71)
HIF3FBA-64PA-2.54DSA(71) picture photo
Mfg. Part Number
HIF3FBA-64PA-2.54DSA(71)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 64POS 2.54MM
Datasheet Download
HIF3FBA-64PA-2.54DSA(71).pdf
Availability of HIF3FBA-64PA-2.54DSA(71)
QUANTITY
HIF3FBA-64PA-2.54DSA(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of HIF3FBA-64PA-2.54DSA(71)
Internal Part NumberEIS-HIF3FBA-64PA-2.54DSA(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesHIF3FB
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions64
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.236" (6.00mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HIF3FBA-64PA-2.54DSA(71)
Related LinksHIF3FBA-64PA, HIF3FBA-64PA-2.54DSA(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HIF3FBA-64PA-2.54DSA(71) Details Description
Related parts for HIF3FBA-64PA-2.54DSA(71)
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .125 SQ WW datasheet.pdf
IC 8-BIT SHIFT REGISTER 14-DIP datasheet.pdf
IC LED Driver Linear PWM Dimming 50mA 16-VQFN (4x4) datasheet.pdf
RES SMD 64.9 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 120 OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
MOD GPS SIRF STAR III NO ANT SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 8POS SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 86A 0.48 MOHM TH datasheet.pdf