Hirose Electric Co Ltd HIF3FC-50PA-2.54DSA(71)
HIF3FC-50PA-2.54DSA(71) picture photo
Mfg. Part Number
HIF3FC-50PA-2.54DSA(71)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 50POS 2.54MM
Datasheet Download
HIF3FC-50PA-2.54DSA(71).pdf
Availability of HIF3FC-50PA-2.54DSA(71)
QUANTITY
HIF3FC-50PA-2.54DSA(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of HIF3FC-50PA-2.54DSA(71)
Internal Part NumberEIS-HIF3FC-50PA-2.54DSA(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package160
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesHIF3FC
PackagingTray
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions50
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.236" (6.00mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HIF3FC-50PA-2.54DSA(71)
Related LinksHIF3FC-50PA, HIF3FC-50PA-2.54DSA(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HIF3FC-50PA-2.54DSA(71) Details Description
Related parts for HIF3FC-50PA-2.54DSA(71)
XFRMR LAMINATED 300VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 9/16-18 UNF 1-5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 7.5A 125V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
BOARD DEMO FOR DAC1617D1G0 datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 60V 6.4A 8DFN datasheet.pdf
CBL GRP 8.0-11.0 MM CD M20X1.5 datasheet.pdf
OSC VCXO 32.768MHZ CMOS SMD datasheet.pdf