Hirose Electric Co Ltd HIF3H-10D-2.54DSA
HIF3H-10D-2.54DSA picture photo
Mfg. Part Number
HIF3H-10D-2.54DSA
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
CONN SOCKET 10POS 2.54MM
Datasheet Download
HIF3H-10D-2.54DSA.pdf
Availability of HIF3H-10D-2.54DSA
QUANTITY
HIF3H-10D-2.54DSA Order Process
Ship out your order
Specifications of HIF3H-10D-2.54DSA
Internal Part NumberEIS-HIF3H-10D-2.54DSA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesHIF3H
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions10
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact Finish-
Contact Finish Thickness-
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HIF3H-10D-2.54DSA
Related LinksHIF3H-10, HIF3H-10D-2.54DSA Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HIF3H-10D-2.54DSA Details Description
Related parts for HIF3H-10D-2.54DSA
RELAY GENERAL PURPOSE DPST 8A 3V datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf