Hirose Electric Co Ltd HIF3H-10DA-2.54DSA(71)
HIF3H-10DA-2.54DSA(71) picture photo
Mfg. Part Number
HIF3H-10DA-2.54DSA(71)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
CONN HOUSING 10POS 2.54MM DUAL
Datasheet Download
HIF3H-10DA-2.54DSA(71).pdf
Availability of HIF3H-10DA-2.54DSA(71)
QUANTITY
HIF3H-10DA-2.54DSA(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of HIF3H-10DA-2.54DSA(71)
Internal Part NumberEIS-HIF3H-10DA-2.54DSA(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package275
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesHIF3H
PackagingTray
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions10
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HIF3H-10DA-2.54DSA(71)
Related LinksHIF3H-10DA-, HIF3H-10DA-2.54DSA(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HIF3H-10DA-2.54DSA(71) Details Description
Related parts for HIF3H-10DA-2.54DSA(71)
CAP ALUM 820UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 16-SSOP datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 4.096V SC70 datasheet.pdf
CONV DC-DC 48VIN 2A 5V SMD datasheet.pdf
LED ROYAL BLUE XLAMP SMD datasheet.pdf
CONN SOCKET 8POS PANEL MOUNT datasheet.pdf
AMBIENT LIGHT SENSOR datasheet.pdf
RES 32.4 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf