Hirose Electric Co Ltd HIF3H-12DB-2.54DS(71)
HIF3H-12DB-2.54DS(71) picture photo
Mfg. Part Number
HIF3H-12DB-2.54DS(71)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
CONN SOCKET 12POS 2.54MM
Datasheet Download
HIF3H-12DB-2.54DS(71).pdf
Availability of HIF3H-12DB-2.54DS(71)
QUANTITY
HIF3H-12DB-2.54DS(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of HIF3H-12DB-2.54DS(71)
Internal Part NumberEIS-HIF3H-12DB-2.54DS(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesHIF3H
PackagingTray
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions12
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HIF3H-12DB-2.54DS(71)
Related LinksHIF3H-12DB, HIF3H-12DB-2.54DS(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HIF3H-12DB-2.54DS(71) Details Description
Related parts for HIF3H-12DB-2.54DS(71)
RES SMD 2.1K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 422 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TAPE FINE LINE 1.5" X 60 YD GRN datasheet.pdf
CONN PLUG 53POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
MOTOR BRUSHED DC GEAR 17W 12V datasheet.pdf
RES 14.7 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
RES 4.22K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.65K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf