Hirose Electric Co Ltd HIF3H-24PA-2.54DS(71)
HIF3H-24PA-2.54DS(71) picture photo
Mfg. Part Number
HIF3H-24PA-2.54DS(71)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HDR 24POS 2.54MM
Datasheet Download
HIF3H-24PA-2.54DS(71).pdf
Availability of HIF3H-24PA-2.54DS(71)
QUANTITY
HIF3H-24PA-2.54DS(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of HIF3H-24PA-2.54DS(71)
Internal Part NumberEIS-HIF3H-24PA-2.54DS(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesHIF3H
PackagingTray
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions24
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.276" (7.00mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HIF3H-24PA-2.54DS(71)
Related LinksHIF3H-24PA, HIF3H-24PA-2.54DS(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HIF3H-24PA-2.54DS(71) Details Description
Related parts for HIF3H-24PA-2.54DS(71)
CONN RECEPT PIN .015-.025" .056" datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 35V 20% RADIAL datasheet.pdf
CONN G JACK STR 75 OHM SOLDER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 80A PLUS247 datasheet.pdf
RES 160 OHM 1.5W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 100mA Backlight 16-TQFN (3x3) datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X22.86MM T412 datasheet.pdf
MICRO 51C S /33 WHT 72" NI datasheet.pdf
JUMPER CBL ASSY 1HEADER 3LD 18" datasheet.pdf