Hirose Electric Co Ltd HIF3H-26DB-2.54DS(91)
HIF3H-26DB-2.54DS(91) picture photo
Mfg. Part Number
HIF3H-26DB-2.54DS(91)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
CONN SOCKET 26POS 2.54MM
Datasheet Download
HIF3H-26DB-2.54DS(91).pdf
Availability of HIF3H-26DB-2.54DS(91)
QUANTITY
HIF3H-26DB-2.54DS(91) Order Process
Ship out your order
Specifications of HIF3H-26DB-2.54DS(91)
Internal Part NumberEIS-HIF3H-26DB-2.54DS(91)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesHIF3H
PackagingTray
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions26
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HIF3H-26DB-2.54DS(91)
Related LinksHIF3H-26DB, HIF3H-26DB-2.54DS(91) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HIF3H-26DB-2.54DS(91) Details Description
Related parts for HIF3H-26DB-2.54DS(91)
IC MCU 8BIT 60KB FLASH 64QFP datasheet.pdf
CAP FILM 3900PF 2% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 16SOIC datasheet.pdf
TRANS PNP 60V 0.6A SOT-23 datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 50V NP0 1210 datasheet.pdf
CAP MICA 430PF 2% 500V 1812 datasheet.pdf
Connector Receptacle 15 Position 0.025" (0.64mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 10A DPAK datasheet.pdf
RES SMD 301 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES 130K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP 80CRI 2SMD datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 103MM datasheet.pdf