Hirose Electric Co Ltd HIF4-16D-3.18R
HIF4-16D-3.18R picture photo
Mfg. Part Number
HIF4-16D-3.18R
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
Brief Description
CONN HOUSING 16POS 3.18MM
Datasheet Download
HIF4-16D-3.18R.pdf
Availability of HIF4-16D-3.18R
QUANTITY
HIF4-16D-3.18R Order Process
Ship out your order
Specifications of HIF4-16D-3.18R
Internal Part NumberEIS-HIF4-16D-3.18R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
SeriesHIF4
PackagingTray
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions16
Pitch0.125" (3.18mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.125" (3.18mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening Type-
Cable TerminationIDC
Wire TypeDiscrete or Ribbon Cable
Wire Gauge24 AWG
FeaturesStrain Relief
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HIF4-16D-3.18R
Related LinksHIF4-16, HIF4-16D-3.18R Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HIF4-16D-3.18R Details Description
Related parts for HIF4-16D-3.18R
IC XDCP 32-TAP 50K 3WIRE 8-SOIC datasheet.pdf
RES 2.2K OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 50A RNDM PNL MNT datasheet.pdf
CAP ALUM 1.5UF 10% 50V RADIAL datasheet.pdf
RELAY SSR 45A 3PH NO HT SINK 2PL datasheet.pdf
RES 261K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 47.5 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CABLE 12COND 24AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf