Hirose Electric Co Ltd HIF4-26P-3.18DS(01)
HIF4-26P-3.18DS(01) picture photo
Mfg. Part Number
HIF4-26P-3.18DS(01)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HDR 26POS 3.18MM
Datasheet Download
HIF4-26P-3.18DS(01).pdf
Availability of HIF4-26P-3.18DS(01)
QUANTITY
HIF4-26P-3.18DS(01) Order Process
Ship out your order
Specifications of HIF4-26P-3.18DS(01)
Internal Part NumberEIS-HIF4-26P-3.18DS(01)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesHIF4
PackagingTray
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions26
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.125" (3.18mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.125" (3.18mm)
Contact Mating Length0.201" (5.10mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening TypeLatch Lock/Eject Hooks
FeaturesMounting Flange
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HIF4-26P-3.18DS(01)
Related LinksHIF4-26P-, HIF4-26P-3.18DS(01) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HIF4-26P-3.18DS(01) Details Description
Related parts for HIF4-26P-3.18DS(01)
IC MPU/RESET CIRC 4.10V SC70-3 datasheet.pdf
RES SMD 34K OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
INDUCT COM MODE EMI 500KHZ 1.2MH datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR SP7652 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 760MA 350 MOHM TH datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
SMA STRT PLUG-PLUG RG-316DB .25M datasheet.pdf
LED XLAMP XB-H WHITE SMD datasheet.pdf
CAP FILM 5.6UF 5% 850VDC AXIAL datasheet.pdf