Hirose Electric Co Ltd HIF4-34P-3.18DSA(01)
HIF4-34P-3.18DSA(01) picture photo
Mfg. Part Number
HIF4-34P-3.18DSA(01)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HDR 34POS 3.18MM
Datasheet Download
HIF4-34P-3.18DSA(01).pdf
Availability of HIF4-34P-3.18DSA(01)
QUANTITY
HIF4-34P-3.18DSA(01) Order Process
Ship out your order
Specifications of HIF4-34P-3.18DSA(01)
Internal Part NumberEIS-HIF4-34P-3.18DSA(01)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesHIF4
PackagingTray
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions34
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.125" (3.18mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.125" (3.18mm)
Contact Mating Length0.201" (5.10mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening TypeLatch Lock/Eject Hooks
FeaturesMounting Flange
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HIF4-34P-3.18DSA(01)
Related LinksHIF4-34P-3, HIF4-34P-3.18DSA(01) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HIF4-34P-3.18DSA(01) Details Description
Related parts for HIF4-34P-3.18DSA(01)
RES SMD 3.09K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf