Hirose Electric Co Ltd HIF4BT-34D-3.18R
HIF4BT-34D-3.18R picture photo
Mfg. Part Number
HIF4BT-34D-3.18R
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
Brief Description
CONN HOUSING 34POS 3.18MM
Datasheet Download
HIF4BT-34D-3.18R.pdf
Availability of HIF4BT-34D-3.18R
QUANTITY
HIF4BT-34D-3.18R Order Process
Ship out your order
Specifications of HIF4BT-34D-3.18R
Internal Part NumberEIS-HIF4BT-34D-3.18R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
SeriesHIF4
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions34
Pitch0.125" (3.18mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.250" (6.35mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening Type-
Cable TerminationIDC
Wire TypeDiscrete or Ribbon Cable
Wire Gauge24 AWG
FeaturesStrain Relief
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HIF4BT-34D-3.18R
Related LinksHIF4BT-3, HIF4BT-34D-3.18R Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HIF4BT-34D-3.18R Details Description
Related parts for HIF4BT-34D-3.18R
IDC CABLE - AKC40H/AE40M/AKC40H datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
TRIMMER 20 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
IC FLASH 128GBIT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X6MM XCUT datasheet.pdf
RES 0.033 OHM 30W 5% TO220 datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS CABLE SKT datasheet.pdf
500 TB SPR PLU UP/SIDE datasheet.pdf
CAP CER 1.3PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 160PF 2.5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf