Hirose Electric Co Ltd HIF5D-50DA-2.54R(71)
HIF5D-50DA-2.54R(71) picture photo
Mfg. Part Number
HIF5D-50DA-2.54R(71)
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN HOUSING 50POS 2.54MM
Datasheet Download
HIF5D-50DA-2.54R(71).pdf
Availability of HIF5D-50DA-2.54R(71)
QUANTITY
HIF5D-50DA-2.54R(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of HIF5D-50DA-2.54R(71)
Internal Part NumberEIS-HIF5D-50DA-2.54R(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
SeriesHIF5
PackagingBulk
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row25
Number of Positions50
Card Thickness0.063" (1.60mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesStrain Relief
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationIDC
Contact MaterialCopper Alloy
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Contact Type-
ColorBlack
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.126" (3.20mm) Dia
Operating Temperature-55°C ~ 85°C (TA)
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HIF5D-50DA-2.54R(71)
Related LinksHIF5D-50DA, HIF5D-50DA-2.54R(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HIF5D-50DA-2.54R(71) Details Description
Related parts for HIF5D-50DA-2.54R(71)
IC VOLTAGE COMPARATOR 8-SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 56POS RACK & PANEL datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20DIP datasheet.pdf
SENSOR HOTPOT 20K OHM 750MM datasheet.pdf
BOX ALUM GRAY 7.87"L X 3.94"W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 32POS PIN datasheet.pdf
SWITCH CAP datasheet.pdf
LENS 5MM WASHER/RETAINER datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 3.3V datasheet.pdf