Hirose Electric Co Ltd HIF6-100D-1.27R(02)
HIF6-100D-1.27R(02) picture photo
Mfg. Part Number
HIF6-100D-1.27R(02)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
Brief Description
CONN RECPT 100POS IDC
Datasheet Download
HIF6-100D-1.27R(02).pdf
Availability of HIF6-100D-1.27R(02)
QUANTITY
HIF6-100D-1.27R(02) Order Process
Ship out your order
Specifications of HIF6-100D-1.27R(02)
Internal Part NumberEIS-HIF6-100D-1.27R(02)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
SeriesHIF6
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions100
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening Type-
Cable TerminationIDC
Wire TypeRibbon Cable
Wire Gauge28 AWG
FeaturesFeed Through, Strain Relief
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HIF6-100D-1.27R(02)
Related LinksHIF6-100D, HIF6-100D-1.27R(02) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HIF6-100D-1.27R(02) Details Description
Related parts for HIF6-100D-1.27R(02)
PHOTODIODE AVALANCHE 5MM TO-66 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 WW datasheet.pdf
IC TXRX RS485/RS422 LP 14-SOIC datasheet.pdf
HANDLE PISTOL 4.9" BLACK datasheet.pdf
RES SMD 4.3 OHM 5% 1.5W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
ALUMINUM INNER PANEL datasheet.pdf
CAP CER 100PF 500V NP0 1206 datasheet.pdf