Hirose Electric Co Ltd HIF6-100D-1.27R(05)
HIF6-100D-1.27R(05) picture photo
Mfg. Part Number
HIF6-100D-1.27R(05)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
Brief Description
CONN RECPT 100POS IDC
Datasheet Download
HIF6-100D-1.27R(05).pdf
Availability of HIF6-100D-1.27R(05)
QUANTITY
HIF6-100D-1.27R(05) Order Process
Ship out your order
Specifications of HIF6-100D-1.27R(05)
Internal Part NumberEIS-HIF6-100D-1.27R(05)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
SeriesHIF6
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions100
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening Type-
Cable TerminationIDC
Wire TypeRibbon Cable
Wire Gauge28 AWG
FeaturesFeed Through, Strain Relief
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HIF6-100D-1.27R(05)
Related LinksHIF6-100D, HIF6-100D-1.27R(05) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HIF6-100D-1.27R(05) Details Description
Related parts for HIF6-100D-1.27R(05)
IC DDR SDRAM 512MBIT 66TSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 9-18VIN 15VOUT datasheet.pdf
TRIMMER 200 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 30ppm Series 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 4.93 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC CPLD 256MC 7.5NS 208PQFP datasheet.pdf
XCEDE 6PVH 6COL LEFT NK datasheet.pdf
IC OSC VCXO 312.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE SKT M23 datasheet.pdf