Hirose Electric Co Ltd HIF6-100PA-1.27DS(75)
HIF6-100PA-1.27DS(75) picture photo
Mfg. Part Number
HIF6-100PA-1.27DS(75)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HDR 100POS 1.27MM
Datasheet Download
HIF6-100PA-1.27DS(75).pdf
Availability of HIF6-100PA-1.27DS(75)
QUANTITY
HIF6-100PA-1.27DS(75) Order Process
Ship out your order
Specifications of HIF6-100PA-1.27DS(75)
Internal Part NumberEIS-HIF6-100PA-1.27DS(75)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesHIF6
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions100
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.217" (5.50mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening TypeLatch Lock/Eject Hooks
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HIF6-100PA-1.27DS(75)
Related LinksHIF6-100PA, HIF6-100PA-1.27DS(75) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HIF6-100PA-1.27DS(75) Details Description
Related parts for HIF6-100PA-1.27DS(75)
RES SMD 24.9K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SW SNAPACT SPDT 10A LEVER 125V datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 24"L X 24"W datasheet.pdf
RES 0.665 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TAPE COPPER FOIL 38.1MM CIR 5/PK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS SKT datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC 24V PANEL MT datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 10A 50W datasheet.pdf