Hirose Electric Co Ltd HIF6-32PA-1.27DSA(71)
HIF6-32PA-1.27DSA(71) picture photo
Mfg. Part Number
HIF6-32PA-1.27DSA(71)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
HDR CONN PCB MT RECEPT 32POS
Datasheet Download
HIF6-32PA-1.27DSA(71).pdf
Availability of HIF6-32PA-1.27DSA(71)
QUANTITY
HIF6-32PA-1.27DSA(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of HIF6-32PA-1.27DSA(71)
Internal Part NumberEIS-HIF6-32PA-1.27DSA(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package160
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesHIF6
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions32
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.217" (5.50mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening TypeLatch Lock/Eject Hooks
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HIF6-32PA-1.27DSA(71)
Related LinksHIF6-32PA-, HIF6-32PA-1.27DSA(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HIF6-32PA-1.27DSA(71) Details Description
Related parts for HIF6-32PA-1.27DSA(71)
ADM10T/AE10M/ADM10T datasheet.pdf
IC AUDIO PWR AMP LOW VOLT 8-SOP datasheet.pdf
CONN HEADER 52POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC DRVR DSPL LED 36-SSOP datasheet.pdf
RES 47K OHM 2W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES 14.2K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 9A OLIVE datasheet.pdf