Vishay/Dale RNC50J2430BSB14
RNC50J2430BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J2430BSB14
Brief Description
RES 243 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J2430BSB14.pdf
Availability of RNC50J2430BSB14
QUANTITY
RNC50J2430BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J2430BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J2430BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)243
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J2430BSB14
Related LinksRNC50J2, RNC50J2430BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J2430BSB14 Details Description
Related parts for RNC50J2430BSB14
RES SMD 665 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.35A TSOT23-5 datasheet.pdf
CORD REEL 35' 16AWG 3COND 6A datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
LED PNL IND 6MM GRN 2V PROTRUD datasheet.pdf
CABLE 2COND 16AWG BLK SHLD 1000' datasheet.pdf
IC FPGA 400 I/O 1156FCBGA datasheet.pdf
CAP ALUM 0.68UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
330UF 16V 8X11,5MM 85C 2500H datasheet.pdf