Hirose Electric Co Ltd HIF6-50D-1.27R
HIF6-50D-1.27R picture photo
Mfg. Part Number
HIF6-50D-1.27R
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
Brief Description
RECEPTACLE 50 POS IDC TYPE
Datasheet Download
HIF6-50D-1.27R.pdf
Availability of HIF6-50D-1.27R
QUANTITY
HIF6-50D-1.27R Order Process
Ship out your order
Specifications of HIF6-50D-1.27R
Internal Part NumberEIS-HIF6-50D-1.27R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
SeriesHIF6
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions50
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening Type-
Cable TerminationIDC
Wire TypeRibbon Cable
Wire Gauge28 AWG
FeaturesFeed Through, Strain Relief
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HIF6-50D-1.27R
Related LinksHIF6-50, HIF6-50D-1.27R Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HIF6-50D-1.27R Details Description
Related parts for HIF6-50D-1.27R
RES SMD 360K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
RES SMD 33K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
XFRMR CURR SENSE 25A 1:100 T/H datasheet.pdf
TRANS 2NPN PREBIAS 0.15W SMINI5 datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 2POS PIN datasheet.pdf
POT 5K OHM 1/5W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf