Hirose Electric Co Ltd HIF6-50PA-1.27DSA(75)
HIF6-50PA-1.27DSA(75) picture photo
Mfg. Part Number
HIF6-50PA-1.27DSA(75)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HDR 50POS T/H
Datasheet Download
HIF6-50PA-1.27DSA(75).pdf
Availability of HIF6-50PA-1.27DSA(75)
QUANTITY
HIF6-50PA-1.27DSA(75) Order Process
Ship out your order
Specifications of HIF6-50PA-1.27DSA(75)
Internal Part NumberEIS-HIF6-50PA-1.27DSA(75)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesHIF6
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions50
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.217" (5.50mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening TypeLatch Lock/Eject Hooks
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HIF6-50PA-1.27DSA(75)
Related LinksHIF6-50PA-, HIF6-50PA-1.27DSA(75) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HIF6-50PA-1.27DSA(75) Details Description
Related parts for HIF6-50PA-1.27DSA(75)
CONN HEADER ZH SIDE 6POS 1.5MM datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 510 OHM 1206 datasheet.pdf
TRANS 7NPN DARL 50V 0.5A TSSOP datasheet.pdf
CONN RING UNINS 15-20AWG datasheet.pdf
CAP CER 7PF 50V C0G RADIAL datasheet.pdf
RES 3K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX SAS/SATA 42TQFN datasheet.pdf
FIXED IND 3UH 480MA 350 MOHM TH datasheet.pdf