Hirose Electric Co Ltd HIF6-60D-1.27R(02)
HIF6-60D-1.27R(02) picture photo
Mfg. Part Number
HIF6-60D-1.27R(02)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
Brief Description
CONN RECEPT 60POS 1.27MM DUAL
Datasheet Download
HIF6-60D-1.27R(02).pdf
Availability of HIF6-60D-1.27R(02)
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HIF6-60D-1.27R(02) Order Process
Ship out your order
Specifications of HIF6-60D-1.27R(02)
Internal Part NumberEIS-HIF6-60D-1.27R(02)
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
SeriesHIF6
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions60
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening Type-
Cable TerminationIDC
Wire TypeRibbon Cable
Wire Gauge28 AWG
FeaturesFeed Through, Strain Relief
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HIF6-60D-1.27R(02)
Related LinksHIF6-60D-, HIF6-60D-1.27R(02) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HIF6-60D-1.27R(02) Details Description
Related parts for HIF6-60D-1.27R(02)
LED YELLOW CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 1UF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
RES 576 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 19.8K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 24POS SKT datasheet.pdf
RES 6.98 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 14POS .100 JUMPER 1.5 INCH datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 750MA 72 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT SAS R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf