Hirose Electric Co Ltd HIF6A-50DA-1.27DSA(71)
HIF6A-50DA-1.27DSA(71) picture photo
Mfg. Part Number
HIF6A-50DA-1.27DSA(71)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle 50 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole
Datasheet Download
HIF6A-50DA-1.27DSA(71).pdf
Availability of HIF6A-50DA-1.27DSA(71)
QUANTITY
HIF6A-50DA-1.27DSA(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of HIF6A-50DA-1.27DSA(71)
Internal Part NumberEIS-HIF6A-50DA-1.27DSA(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package45
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesHIF6
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions50
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
FeaturesPolarizing Key
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HIF6A-50DA-1.27DSA(71)
Related LinksHIF6A-50DA-, HIF6A-50DA-1.27DSA(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HIF6A-50DA-1.27DSA(71) Details Description
Related parts for HIF6A-50DA-1.27DSA(71)
RES SMD 68K OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SENSOR 750PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
TERM BLOCK H D NYLON 18-4AWG datasheet.pdf
CAP CER 150PF 16V X7R 0201 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 8.25 OHM 1% 5W datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 102 TYPE A 15POS datasheet.pdf
RES 2.4K OHM 35W 5% TO220 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 17POS INLINE PIN M23 datasheet.pdf