Hirose Electric Co Ltd HIF6B-100DA-1.27DSA(71)
HIF6B-100DA-1.27DSA(71) picture photo
Mfg. Part Number
HIF6B-100DA-1.27DSA(71)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
CONN HOUSING 100POS 1.27MM
Datasheet Download
HIF6B-100DA-1.27DSA(71).pdf
Availability of HIF6B-100DA-1.27DSA(71)
QUANTITY
HIF6B-100DA-1.27DSA(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of HIF6B-100DA-1.27DSA(71)
Internal Part NumberEIS-HIF6B-100DA-1.27DSA(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesHIF6
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions100
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
FeaturesPolarizing Key
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HIF6B-100DA-1.27DSA(71)
Related LinksHIF6B-100DA, HIF6B-100DA-1.27DSA(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HIF6B-100DA-1.27DSA(71) Details Description
Related parts for HIF6B-100DA-1.27DSA(71)
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
DIE SET (2) KRIMPTITE QD datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
FINISHING WHEEL 12X1X5" 6A MED datasheet.pdf
DOUBLE HEAD 15.6"L 50LB BLACK datasheet.pdf
RES SMD 174 OHM 0.5% 1/32W 0201 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 22POS JAM NUT PIN datasheet.pdf