Hirose Electric Co Ltd HIF6B-50PA-1.27DSA(71)
HIF6B-50PA-1.27DSA(71) picture photo
Mfg. Part Number
HIF6B-50PA-1.27DSA(71)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HDR 50POS 1.27MM
Datasheet Download
HIF6B-50PA-1.27DSA(71).pdf
Availability of HIF6B-50PA-1.27DSA(71)
QUANTITY
HIF6B-50PA-1.27DSA(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of HIF6B-50PA-1.27DSA(71)
Internal Part NumberEIS-HIF6B-50PA-1.27DSA(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package90
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesHIF6
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions50
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.205" (5.21mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HIF6B-50PA-1.27DSA(71)
Related LinksHIF6B-50PA-, HIF6B-50PA-1.27DSA(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HIF6B-50PA-1.27DSA(71) Details Description
Related parts for HIF6B-50PA-1.27DSA(71)
RES ARRAY 2 RES 270 OHM 0606 datasheet.pdf
IC REG LDO 5V/ADJ 40MA 8DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 SQ WW datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 2.62A 41 MOHM datasheet.pdf
IC DAC 12BIT SRL 16SSOP datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 2.2W AB 28TSSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 8200UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
UNICARD SHEET PLASTIC LABELS datasheet.pdf
PICTAIL/PICTAIL PLUS DAUGHTR BRD datasheet.pdf
Connector Socket 63 Position 0.200" (5.08mm) Gold Through Hole datasheet.pdf