Hirose Electric Co Ltd HIF6B-52DA-1.27DS(71)
HIF6B-52DA-1.27DS(71) picture photo
Mfg. Part Number
HIF6B-52DA-1.27DS(71)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
CONN HOUSING 52POS 1.27MM
Datasheet Download
HIF6B-52DA-1.27DS(71).pdf
Availability of HIF6B-52DA-1.27DS(71)
QUANTITY
HIF6B-52DA-1.27DS(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of HIF6B-52DA-1.27DS(71)
Internal Part NumberEIS-HIF6B-52DA-1.27DS(71)
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesHIF6
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions52
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
FeaturesPolarizing Key
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HIF6B-52DA-1.27DS(71)
Related LinksHIF6B-52DA, HIF6B-52DA-1.27DS(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HIF6B-52DA-1.27DS(71) Details Description
Related parts for HIF6B-52DA-1.27DS(71)
CONN HEADER .100 DUAL R/A 32POS datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISORY 2.63V SOT23 datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 20V 10% 1411 datasheet.pdf
SWITCH DISCONNECT 3-125A 80VDC datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
IC OSC VCXO 25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 21POS JAM NUT SKT datasheet.pdf