Hirose Electric Co Ltd HIF6B-60PA-1.27DSAL(71)
HIF6B-60PA-1.27DSAL(71) picture photo
Mfg. Part Number
HIF6B-60PA-1.27DSAL(71)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HDR 60POS 1.27MM
Datasheet Download
HIF6B-60PA-1.27DSAL(71).pdf
Availability of HIF6B-60PA-1.27DSAL(71)
QUANTITY
HIF6B-60PA-1.27DSAL(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of HIF6B-60PA-1.27DSAL(71)
Internal Part NumberEIS-HIF6B-60PA-1.27DSAL(71)
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesHIF6
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions60
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.205" (5.21mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
FeaturesBoard Lock
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HIF6B-60PA-1.27DSAL(71)
Related LinksHIF6B-60PA-, HIF6B-60PA-1.27DSAL(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HIF6B-60PA-1.27DSAL(71) Details Description
Related parts for HIF6B-60PA-1.27DSAL(71)
IC FPGA 288 I/O 432MBGA datasheet.pdf
BOARD TERM MINI TURRET 50 POS datasheet.pdf
TVS DIODE 7.5VWM 12.9VC SMA datasheet.pdf
RES CHAS MNT 27 OHM 5% 150W datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 1.2A 210 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 14KV R42 DISK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 29POS PIN datasheet.pdf