Hirose Electric Co Ltd HIF6H-60PA-1.27DSA(71)
HIF6H-60PA-1.27DSA(71) picture photo
Mfg. Part Number
HIF6H-60PA-1.27DSA(71)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HDR 60POS 1.27MM
Datasheet Download
HIF6H-60PA-1.27DSA(71).pdf
Availability of HIF6H-60PA-1.27DSA(71)
QUANTITY
HIF6H-60PA-1.27DSA(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of HIF6H-60PA-1.27DSA(71)
Internal Part NumberEIS-HIF6H-60PA-1.27DSA(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesHIF6
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions60
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.205" (5.21mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening TypeLatch Lock/Eject Hooks
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HIF6H-60PA-1.27DSA(71)
Related LinksHIF6H-60PA-, HIF6H-60PA-1.27DSA(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HIF6H-60PA-1.27DSA(71) Details Description
Related parts for HIF6H-60PA-1.27DSA(71)
DSUB CABLE - CMM25G/AE25G/X datasheet.pdf
FILTER SAW 433.92MHZ REMOTE SMD datasheet.pdf
CONN SPRING 5POS SNGL .315 SMD datasheet.pdf
RES SMD 191 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 27 OHM 1% 20W D2PAK datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 340MA 2.35 OHM datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS INLINE PIN datasheet.pdf
RES 3.24K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 36 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
3 POS EP 2.5 HSG, GLOW WIRE datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 280MA 240 MOHM datasheet.pdf
CAP FILM 120NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf