Hirose Electric Co Ltd HIF7-100DA-1.27DSL(71)
HIF7-100DA-1.27DSL(71) picture photo
Mfg. Part Number
HIF7-100DA-1.27DSL(71)
Brief Description
CONN RCPT 100POS 1.27MM T/H R/A
Datasheet Download
HIF7-100DA-1.27DSL(71).pdf
Availability of HIF7-100DA-1.27DSL(71)
QUANTITY
HIF7-100DA-1.27DSL(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of HIF7-100DA-1.27DSL(71)
Internal Part NumberEIS-HIF7-100DA-1.27DSL(71)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Outer Shroud Contacts
Number of Positions100
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
FeaturesBoard Lock, Flange
Mated Stacking Heights-
Height Above Board0.327" (8.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HIF7-100DA-1.27DSL(71)
Related LinksHIF7-100DA-, HIF7-100DA-1.27DSL(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HIF7-100DA-1.27DSL(71) Details Description
Related parts for HIF7-100DA-1.27DSL(71)
CAP FILM 1.8UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP THIN FILM 3PF 50V 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 30W 12-36VIN 24VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES 86.6 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM MARKER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf