Hirose Electric Co Ltd HIF7-40DA-1.27DSL(71)
HIF7-40DA-1.27DSL(71) picture photo
Mfg. Part Number
HIF7-40DA-1.27DSL(71)
Brief Description
CONN RECEPT 40POS 1.27MM T/H R/A
Datasheet Download
HIF7-40DA-1.27DSL(71).pdf
Availability of HIF7-40DA-1.27DSL(71)
QUANTITY
HIF7-40DA-1.27DSL(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of HIF7-40DA-1.27DSL(71)
Internal Part NumberEIS-HIF7-40DA-1.27DSL(71)
Number of Positions40
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
FeaturesBoard Lock, Flange
Mated Stacking Heights-
Height Above Board0.327" (8.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HIF7-40DA-1.27DSL(71)
Related LinksHIF7-40DA-, HIF7-40DA-1.27DSL(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HIF7-40DA-1.27DSL(71) Details Description
Related parts for HIF7-40DA-1.27DSL(71)
TRANSISTOR NPN BIPO UHF SOT-323 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 10 OLIVE datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 19F OLIVE datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
RES 0.576 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
RES 1.8K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 RA HDR/NAIL DR TIN datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
IC FPGA SOC 150K LUTS datasheet.pdf
TV 22C 22#22D SKT J/N RECP datasheet.pdf
33000UF 10V 40X50MM 85C 15000H datasheet.pdf