Hirose Electric Co Ltd HIF7-80DA-1.27DSAL(71)
HIF7-80DA-1.27DSAL(71) picture photo
Mfg. Part Number
HIF7-80DA-1.27DSAL(71)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN RECEPT 80POS 1.27MM T/H
Datasheet Download
HIF7-80DA-1.27DSAL(71).pdf
Availability of HIF7-80DA-1.27DSAL(71)
QUANTITY
HIF7-80DA-1.27DSAL(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of HIF7-80DA-1.27DSAL(71)
Internal Part NumberEIS-HIF7-80DA-1.27DSAL(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesHIF7
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Outer Shroud Contacts
Number of Positions80
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Mounting TypeThrough Hole
FeaturesBoard Lock, Flange
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Mated Stacking Heights-
Height Above Board0.429" (10.90mm)