JST Sales America Inc. S10B-PASK-2(LF)(SN)
S10B-PASK-2(LF)(SN) picture photo
Mfg. Part Number
S10B-PASK-2(LF)(SN)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADR PA 10POS SIDE 2MM TIN
Datasheet Download
S10B-PASK-2(LF)(SN).pdf
Availability of S10B-PASK-2(LF)(SN)
QUANTITY
S10B-PASK-2(LF)(SN) Order Process
Ship out your order
Specifications of S10B-PASK-2(LF)(SN)
Internal Part NumberEIS-S10B-PASK-2(LF)(SN)
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPA Wire-to-Board Connectors
Standard Package250
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesPA
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions10
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.126" (3.20mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationKinked Pin, Solder
Fastening TypeLocking Ramp
FeaturesBoard Guide
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorNatural
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S10B-PASK-2(LF)(SN)
Related LinksS10B-PASK, S10B-PASK-2(LF)(SN) Datasheet, JST Sales America Inc. Distributor
S10B-PASK-2(LF)(SN) Details Description
Related parts for S10B-PASK-2(LF)(SN)
RES 24K OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 15M OHM 10% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MODULE PWR INLET C14 SCREW TERM datasheet.pdf
HOLD DOWN PLATE STRIP datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 44POS DUAL GOLD datasheet.pdf
RES SMD 0.002 OHM 5% 1W 1206 datasheet.pdf
PELTIER CP14,35,045,L,EP,W4.5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
WIRE FERL UNINSUL datasheet.pdf
CAP TANT POLY 470UF 2.5V 2917 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB datasheet.pdf
CRYSTAL 40.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf