Panasonic Electric Works HJ2-AC48V
HJ2-AC48V picture photo
Mfg. Part Number
HJ2-AC48V
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 7A 48V
Datasheet Download
HJ2-AC48V.pdf
Availability of HJ2-AC48V
QUANTITY
HJ2-AC48V Order Process
Ship out your order
Specifications of HJ2-AC48V
Internal Part NumberEIS-HJ2-AC48V
Coil TypeNon Latching
Coil Current25.9mA
Coil Voltage48VAC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)7A
Switching Voltage250VAC, 125VDC - Max
Turn On Voltage (Max)38.4 VAC
Turn Off Voltage (Min)14.4 VAC
Operate Time20ms
Release Time20ms
Features-
Coil Resistance-
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HJ2-AC48V
Related LinksHJ2-, HJ2-AC48V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
HJ2-AC48V Details Description
Related parts for HJ2-AC48V
RECTIFIER BRIDGE 1A 200V DB-1 datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 681 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .125 EXTEND datasheet.pdf
TERMINAL BLK 9POS 5MM VERT GRN datasheet.pdf
TFLEX 7100 9X9" datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 35POS datasheet.pdf
RES SMD 180 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FERRULE INS 10AWG YELLOW datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
11 MODII HDR SRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
33UF 25V 5X12 85C AXI datasheet.pdf