Panasonic Electric Works HJ2-L-T-DC48V
HJ2-L-T-DC48V picture photo
Mfg. Part Number
HJ2-L-T-DC48V
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 48V
Datasheet Download
HJ2-L-T-DC48V.pdf
Availability of HJ2-L-T-DC48V
QUANTITY
HJ2-L-T-DC48V Order Process
Ship out your order
Specifications of HJ2-L-T-DC48V
Internal Part NumberEIS-HJ2-L-T-DC48V
Coil TypeNon Latching
Coil Current18mA
Coil Voltage48VDC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)10A
Switching Voltage250VAC, 125VDC - Max
Turn On Voltage (Max)38.4 VDC
Turn Off Voltage (Min)4.8 VDC
Operate Time20ms
Release Time20ms
FeaturesLED Indicator, Test Button
Contact MaterialSilver (Ag)
Coil Power900 mW
Coil Resistance2.6 kOhms
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HJ2-L-T-DC48V
Related LinksHJ2-L-, HJ2-L-T-DC48V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
HJ2-L-T-DC48V Details Description
Related parts for HJ2-L-T-DC48V
IC DDR SDRAM 512MBIT 66TSOP datasheet.pdf
CONN SOCKET PCB TIN datasheet.pdf
IC TRANSCEIVER 8BIT N-INV 20SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
RES SMD 16.9K OHM 1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
IC CPLD 256MC 10NS 208PQFP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
FIXED IND 1.0UH 49A SMT datasheet.pdf