Panasonic Electric Works HJ2-T-AC200V
HJ2-T-AC200V picture photo
Mfg. Part Number
HJ2-T-AC200V
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 200V
Datasheet Download
HJ2-T-AC200V.pdf
Availability of HJ2-T-AC200V
QUANTITY
HJ2-T-AC200V Order Process
Ship out your order
Specifications of HJ2-T-AC200V
Internal Part NumberEIS-HJ2-T-AC200V
Coil TypeNon Latching
Coil Current6.7mA
Coil Voltage200VAC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)10A
Switching Voltage250VAC, 125VDC - Max
Turn On Voltage (Max)160 VAC
Turn Off Voltage (Min)60 VAC
Operate Time20ms
Release Time20ms
FeaturesTest Button
Contact MaterialSilver (Ag)
Coil Power1.3 VA
Coil Resistance-
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HJ2-T-AC200V
Related LinksHJ2-T-, HJ2-T-AC200V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
HJ2-T-AC200V Details Description
Related parts for HJ2-T-AC200V
SOLENOID OPEN 3/4" CONT 12VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER .050 10POS VERT T/H datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 14POS STR 3.5MM datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 400MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
RES SMD 4.53K OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/20W .25% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 10COND 16AWG SHLD 100' datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 305MA 1.5 OHM TH datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 50POS DR LOW P datasheet.pdf
IC REG LDO 1.85V 0.3A 4XDFN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS PIN datasheet.pdf