Panasonic Electric Works HJ2-T-AC220/240V
HJ2-T-AC220/240V picture photo
Mfg. Part Number
HJ2-T-AC220/240V
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 240V
Datasheet Download
HJ2-T-AC220/240V.pdf
Availability of HJ2-T-AC220/240V
QUANTITY
HJ2-T-AC220/240V Order Process
Ship out your order
Specifications of HJ2-T-AC220/240V
Internal Part NumberEIS-HJ2-T-AC220/240V
Coil TypeNon Latching
Coil Current5.6mA
Coil Voltage240VAC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)10A
Switching Voltage250VAC, 125VDC - Max
Turn On Voltage (Max)192 VAC
Turn Off Voltage (Min)72 VAC
Operate Time20ms
Release Time20ms
FeaturesTest Button
Coil Resistance-
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HJ2-T-AC220/240V
Related LinksHJ2-T-AC, HJ2-T-AC220/240V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
HJ2-T-AC220/240V Details Description
Related parts for HJ2-T-AC220/240V
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 16V X7R 1206 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 2K EEPR 8TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 4 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES 499K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
03 SIL VERT SMT HDR 450/RL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
IC USB PORT POWER CTRLR datasheet.pdf
LED ROUND 18W 3000K 120VAC datasheet.pdf
RES 47 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
470UF 40V 16X25 105C RAD datasheet.pdf