Vicor Corporation V300A24E500BF
V300A24E500BF picture photo
Mfg. Part Number
V300A24E500BF
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W
Datasheet Download
V300A24E500BF.pdf
Availability of V300A24E500BF
QUANTITY
V300A24E500BF Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A24E500BF
Internal Part NumberEIS-V300A24E500BF
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20.83A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A24E500BF
Related LinksV300A2, V300A24E500BF Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A24E500BF Details Description
Related parts for V300A24E500BF
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
RES SMD 63.4 OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 28SSOP datasheet.pdf
TWEEZER POINTED SHARP 3C 4.33" datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 512X18 10NS 64-TQFP datasheet.pdf
RES 5.36K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
FEED THROUGH TERM BLOCK 28-12AWG datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
IC CPLD 128MC 20NS 100TQFP datasheet.pdf
RES SMD 37.4 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf