Panasonic Electric Works HJ4-L-AC48V
HJ4-L-AC48V picture photo
Mfg. Part Number
HJ4-L-AC48V
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 48V
Datasheet Download
HJ4-L-AC48V.pdf
Availability of HJ4-L-AC48V
QUANTITY
HJ4-L-AC48V Order Process
Ship out your order
Specifications of HJ4-L-AC48V
Internal Part NumberEIS-HJ4-L-AC48V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsGeneral Appl Guidelines
Standards Chart
How to Read Date Codes
Standard Package20
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesHJ
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current25.9mA
Coil Voltage48VAC
Contact Form4PDT (4 Form C)
Contact Rating (Current)5A
Switching Voltage250VAC, 125VDC - Max
Turn On Voltage (Max)38.4 VAC
Turn Off Voltage (Min)14.4 VAC
Operate Time20ms
Release Time20ms
FeaturesLED Indicator
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In
Contact MaterialSilver (Ag)
Coil Power1.3 VA
Coil Resistance-
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HJ4-L-AC48V
Related LinksHJ4-L, HJ4-L-AC48V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
HJ4-L-AC48V Details Description
Related parts for HJ4-L-AC48V
RELAY TELECOM DPDT 2A 1.5V datasheet.pdf
Connector Receptacle 38 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 470PF 500V NP0 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 5.0V 20W OUT SMD datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 4DIP THRU HOLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
RES 510 OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
7+7 WAY EXT WALL MALE CRIMP datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.12A datasheet.pdf